Cechy dobrego szkoleniowca

Cechy dobrego szkoleniowca
Podziel się

Kompetencje dobrego szkoleniowca w dużym stopniu wpływają na skuteczność całego szkolenia.

Podczas dobrze przeprowadzonego szkolenia uczestnicy czują się swobodnie i nie mają oporów przed zadawaniem pytań, a tym samym przyznaniem się do własnej niewiedzy. Z łatwością przyswajają także nowe informacje i umiejętności. Po czym poznać, że trener, z którym nawiązujemy współpracę, to profesjonalista?

Kompetencje dobrego szkoleniowca

Kompetencje dobrego szkoleniowca najogólniej można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy wiedzy eksperckiej z danej dziedziny, a także jej przełożenia na praktyczne zastosowanie. Niemniej ważna jest znajomość warsztatu oraz umiejętność skutecznego przekazywania wiedzy. Warto zatem poszukać osoby, która poza wykształceniem kierunkowym posiada także renomowane certyfikaty trenerskie. Dobry szkoleniowiec nieustannie dba również o swój rozwój, aktywnie uczestnicząc w kursach doszkalających, aby korzystać z nowoczesnych technologii i metod nauczania.

Doświadczenie w branży

Idealny trener szkoleniowiec zna nie tylko teorię, ale przede wszystkim wie, jak wygląda praca w danej branży. Warto zatem poszukać firmy zatrudniającej praktyków biznesu z doświadczeniem w obszarze, który nas interesuje. Takiej osobie o wiele łatwiej zidentyfikować problemy, z jakimi w codziennych sytuacjach stykają się pracownicy.

Dobry trener szkoleniowiec znający aktualną sytuację w branży oraz rozumiejący potrzeby pracowników ma większe szanse, aby stać się dla nich autorytetem, a tym samym zyskać zaufanie i uwagę. Brak przynajmniej kilkuletniego doświadczenia w branży może być przyczyną podważenia autorytetu szkoleniowca przez pracowników, co znacznie demotywuje oraz obniża skuteczność szkolenia.

Zdolności interpersonalne

Oprócz tego, co dobry trener szkoleniowiec mówi podczas spotkania, istotne jest także, w jaki sposób komunikuje się z otoczeniem. Dobre szkolenie dla biznesu nie może być nudne, a zatem i sposób wypowiadania się prowadzącego nie powinien powodować znużenia. Profesjonalny szkoleniowiec doskonale wie, w jaki sposób wpływać na zachowanie uczestników szkolenia, wzbudzając ich zaangażowanie. Umiejętność jasnego formułowania przekazu, świadomego posługiwania się mową ciała i stymulowania dyskusji to cechy, na które należy zwrócić uwagę. Szkoleniowiec powinien być także dobrym obserwatorem i aktywnie słuchać pracowników, aby na bieżąco modyfikować przebieg szkolenia w zależności od zdiagnozowanych potrzeb uczestników.

Kompleksowa obsługa

Praca szkoleniowca wymaga indywidualnego podejścia do każdego organizowanego spotkania. Cechy dobrego szkoleniowca poznamy więc po tym, że skrupulatnie podchodzi do analizy potrzeb uczestników szkolenia, a następnie dopasowuje do nich zarówno materiały, jak i techniki szkoleniowe. Doświadczony szkoleniowiec będzie także starał się uzyskać feedback od uczestników szkolenia, aby następnie, analizując pozyskane informacje zwrotne, doskonalić stosowane metody współpracy.

Chcąc rozwijać kompetencje pracowników, bardzo wiele firm poszukuje zaufanego partnera, oferującego skuteczne szkolenia dla biznesu. Jak go rozpoznać?


 

Bądź na bieżąco. Zapisz się do naszego newslettera

Czego jeszcze możemy Cię nauczyć